Vitrum D3 – witamina słońca

Jak witamina D wpływa na zęby

Niedobory witaminy D mają znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Witamina ta jest niezbędna m.in. do prawidłowego rozwoju układu kostno-szkieletowego, optymalizuje gęstość kości i zębów, zapobiega próchnicy i osteoporozie. Wpływ wit. D na zęby jest tak istotny, że w badaniach archeologicznych kilkusetletnich szkieletów, właśnie po stanie zębów można stwierdzić czy posiadacz zębów cierpiał na niedobory witaminy D w diecie.

Niedobory witaminy D widać po zębach

Braki wit. D uwidaczniają się w postaci osłabionych i odwapnionych zębów. Następstwem działania witaminy D na układ kostny jest bowiem prawidłowe stężenie wapnia[1]. Zbyt małe dawki cholekalcyferolu (a przypomnijmy, że w naszym klimacie prawie 90% osób ma mniejsze lub większe niedobory) mogą mieć związek z rozwojem osteoporozy, próchnicy i podatnością zębów na uszkodzenia mechaniczne. Przyjmowanie dodatkowych ilości wapnia w postaci suplementów jest polecanym przez pediatrów sposobem na zapobieganie krzywicy, próchnicy i osłabieniu kości. U dzieci, u których dopiero trwa proces mineralizacji kości i zębów, dostarczanie odpowiedniej ilości wit. D ma pierwszorzędne znaczenie[2].

Jak witamina D wpływa na zęby

Witamina D a zęby i kości

Prawidłowa mineralizacja kości u dzieci, młodzieży i dorosłych zależy od zawartości witaminy D, wapnia i fosforu w diecie oraz ich prawidłowego wchłaniania. Głównym zadaniem metabolitu wit. D 1,25(OH)2D jest wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, a jego niedobór wywołuje ujemny bilans wapniowy i wtórną nadczynność przytarczyc, co z kolei prowadzi do utraty masy kostnej, demineralizacji, osteoporozy i częstych złamań, a w przypadku długotrwałych niedoborów może dojść do osteomalacji[4], czyli choroby metabolicznej kości. Podobny mechanizm zachodzi w przypadku zębów. Zdemineralizowane, odwapnione zęby są słabsze i bardziej podatne na próchnicę oraz wypadanie.

Niedobór witaminy D może powodować poważne odwapnienie kości zwłaszcza u kobiet w ciąży oraz u niemowląt. Gdy pozyskiwanie wapnia z układu pokarmowego matki jest upośledzone, jedynym źródłem tego minerału dla dziecka jest układ kostny matki. W efekcie dochodzi do demineralizacji kości u matki oraz hipokalcemii u noworodka[3].

Jak chronić zęby

Jak chronić zęby? Suplementować witaminę D!

Witaminę D w postaci cholekalcyferolu i ergokalcyferolu można dostarczać do organizmu różnymi drogami i metodami. Biernie można ją pozyskiwać wykorzystując mechanizm syntezy skórnej, czyli po prostu opalając się – już 15 minut wystarczy, choć tylko w najbardziej nasłonecznionych miesiącach w roku. Innym sposobem jest dieta. Najwięcej wit. D jest w rybach morskich, jajkach, mleku i przetworach mlecznych, jednak ciężko w ten sposób zaspokoić pełne dzienne zapotrzebowanie. Optymalnym sposobem profilaktyki niedoborów jest suplementacja preparatami o zalecanej ilości witaminy D, np. Vitrum D3.

W przypadku podejrzenia niedoborów warto wykonać laboratoryjną ocenę stężenia 25(OH)D w surowicy krwi, a wyniki pokazać lekarzowi, który zdecyduje o konieczności stosowania dodatkowych suplementów. Rekomendowane dzienne spożycie witaminy D w dawkach od 800 j.m. do 2000 j.m. zapewnia bezpieczeństwo suplementacji[1], utrzymanie prawidłowego stężenia 25(OH)D we krwi, a w efekcie zdrowe i mocne zęby, kości oraz ogólne dobre samopoczucie.

Źródła:

  1. Postępy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 127-139, e-ISSN 1732-2693, Fenomen witaminy D, dr hab. n. farm. Beata M. Gruber.
  2. Niedobór witaminy D szkodzi zębom – gdzie można ją znaleźć? http://dentonet.pl/niedobor-witaminy-d-szkodzi-zebom/
  3. Standardy medyczne/pediatria 2009, Nowe spojrzenie na suplementację witaminą D; praca zbiorowa
  4. Postępy Nauk Medycznych 3/2012, Witamina D – wpływ na kość, Magdalena Walicka, Ewa Czerwińska, Ewa Marcinowska-Suchowierska