Vitrum D3 – witamina słońca

Jakie znaczenie witamina D ma dla kości?

Wapń i fosfor to związki niezbędne dla mocnych kości – to wie nawet przedszkolak, ponieważ reklamy jogurtów i deserków dla dzieci często podkreślają ważną rolę tych minerałów. Ale już mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że równie istotna jest witamina D, gdyż bez niej wapń nie będzie prawidłowo przyswajany.

Trochę anatomii i fizjologii

Kości zbudowane są z dwóch głównych struktur: tkanki kostnej zbitej, tworzącej powierzchnie i trzony kości oraz tkanki kostnej gąbczastej, która je wypełnia. Wyróżniamy kości długie, krótkie, płaskie, różnokształtne, pneumatyczne i trzeszczki, a ze względu na budowę i czynności, dzieli się je na: rurowate, gąbczaste i płaskie. Niezależnie od typu budowy i jej przeznaczenia, wszystkie kości zbudowane są z tych samych pierwiastków, których nie może zabraknąć w codziennej diecie.

90% masy kości u osób dorosłych stanowi wapń i fosfor w postaci kryształów hydroksyapatytu Ca10(PO4)6(OH)2. Do prawidłowej mineralizacji kości potrzebna jest odpowiednia podaż wapnia, fosforu witaminy D oraz witaminy K. Proces mineralizacji jest uzależniony od ilości aktywnej formy witaminy D w organizmie – 1,25(OH)2D, która bierze udział we wchłanianiu wapnia i fosforu z układu pokarmowego.

Rola witaminy D we wchłanianiu wapnia

Rola witaminy D we wchłanianiu wapnia

Aktywny hormon 1,25(OH)2D ma bezpośredni wpływ na kość m.in. udział w dojrzewaniu i funkcjonowaniu osteoklastów i stymulacji ich wzrostu. Innymi słowy, witamina D jest składnikiem pośredniczącym w procesach powstawania komórek kości.

Witamina D ma również udział w stymulacji absorpcji wapnia z przewodu pokarmowego oraz w cewkach nerkowych.

Witamina D a kości i ryzyko upadków u osób starszych

Witamina D a kości i ryzyko upadków u osób starszych

Aktywna forma witaminy D, w postaci 1,25(OH)2D ma bardzo duży udział w prawidłowej budowie i funkcjonowaniu tkanki kostnej. Jest hormonem oddziałującym bezpośrednio i pośrednio na komórki kostne i wywiera wpływ na regulację gospodarki wapniowej. Witamina D jest niezbędna do prawidłowej budowy kości u dzieci i młodzieży. Nie może jej zabraknąć w diecie osób dorosłych i seniorów, u których następują naturalne procesy demineralizacji kości.

Szczególnie u osób starszych niezbędne jest stosowanie diety bogatej w wapń, fosfor, witaminę D oraz witaminę K, która również pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Ze względu na to, że w środkowoeuropejskiej strefie klimatycznej, słonecznych dni jest stosunkowo niewiele, a to właśnie promienie słoneczne (UV-B) biorą udział w rozpoczęciu naturalnej syntezy skórnej wit. D, rekomenduje się dodatkową, całoroczną suplementację witaminą D. Witamina ta wspomaga absorpcję wapnia z układu pokarmowego. Standardowa zalecana dzienna dawka witaminy D dla osoby dorosłej wynosi od 800 do 2000 j.m. w zależności od zapotrzebowania organizmu, stosowanej diety oraz częstotliwości przebywania na świeżym powietrzu.

Źródła:

  1. lek. Zofia Guła, dr med. Mariusz Korkosz, „Osteoporoza”, reumatologia mp.pl, https://reumatologia.mp.pl/choroby/64948,osteoporoza
  2. Magdalena Walicka, Ewa Czerwińska, Ewa Marcinowska-Suchowierska, „Witamina D – wpływ na kość”, Postępy Nauk Medycznych 3/2012, s. 232-236, http://www.czytelniamedyczna.pl/3974,witamina-d-wpyw-na-ko.html
  3. Endokrynologia Polska, Tom 64; Numer 4/2013,ISSN 0423–104X, Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej – rekomendowane dawki witaminy D dla populacji zdrowej oraz dla grup ryzyka deficytu witaminy D, praca zbiorowa.