Vitrum D3 – witamina słońca

Jak suplementacja witaminą D może wpłynąć na kondycję osób starszych?

Witamina D jest niezbędna ludzkiemu organizmowi na każdym etapie życia. Bardzo ważną rolę odgrywa u osób starszych ze względu na zmiany zachodzące w układzie kostnym.

Z wiekiem stan kości się pogarsza z powodu ubytków w tkance kostnej. To z kolei może wpływać na niestabilność postawy i osłabienie mięśni. Upadek niegroźny dla czterdziestolatka może skończyć się pobytem w szpitalu dla osoby po 65 roku życia. W związku z tym ludzie w podeszłym wieku powinni w szczególny sposób dbać o układ mięśniowo-kostny, aby przez jak najdłuższy czas zachować kondycję, sprawność ruchową oraz samodzielność.

Wpływ witaminy D na zdrowie

Witamina D pełni szereg istotnych zadań w naszym organizmie. Przede wszystkim odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz utrzymanie zdrowych kości i zębów. Dzięki niej możliwe jest prawidłowe wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Witamina D wpływa również na zachowanie odpowiedniego stężenia wapnia we krwi. Dla osób starszych istotne znaczenie ma fakt, że pomaga ona zmniejszyć ryzyko upadku związane z niestabilnością postawy i osłabieniem mięśni. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania dziennie 20 μg witaminy D ze wszystkich źródeł. Warto przy tym dodać, że upadki to jeden z głównych czynników powodujących złamania kości u osób powyżej 60 roku życia.

Witamina D ma więc bezpośredni wpływ na układ mięśniowo-kostny człowieka, ale nie tylko. Oprócz tego pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz bierze udział w procesie podziału komórek.

Wpływ witaminy D na zdrowie

Witamina D a sprawność i samodzielność w podeszłym wieku

Osoby starsze są szczególnie narażone na złamania, które często powstają w wyniku upadków podczas wykonywania codziennych czynności. Niestety tego rodzaju przypadki mogą skończyć się pobytem w szpitalu. W związku z tym niezbędne jest wdrożenie odpowiednich zwyczajów żywieniowych oraz suplementacji, które zapewniają organizmowi odpowiednią ilość witaminy D.

Witamina D wpływa też na  prawidłowe funkcjonowanie mięśni. To wszystko przekłada się bezpośrednio na jakość codziennego życia i wykonywanie najważniejszych czynności, takich jak np. wstawanie czy wchodzenie po schodach.

Witamina D a sprawność i samodzielność w podeszłym wieku

Naturalnym źródłem witaminy D jest słońce. Produkowana jest ona w skórze pod wpływem światła UV w wyniku reakcji zachodzących w organizmie. Na proces ten wpływa nie tylko natężenie promieniowania UV, ale także stopień osłonięcia ciała odzieżą, pigmentacja skóry i ilość czasu spędzonego na słońcu. Niestety w podeszłym wieku dochodzi do pogorszenia syntezy skórnej, przez co naturalna produkcja witaminy D może zachodzić słabiej i mniej wydajnie. Oczywiście aktywność na świeżym powietrzu w okresie wiosenno-letnim jest jak najbardziej rekomendowana, jednak seniorzy powinni porozmawiać z lekarzem o dodatkowym uzupełnieniu diety i to przez cały rok.

Drugim źródłem dostarczania organizmowi witaminy D jest pożywienie. Znajduje się ona przede wszystkim w rybach morskich – gotowanych, pieczonych lub duszonych (smażenie może niszczyć witaminę D). Niewielkie ilości tej witaminy znajdują się również w jajkach, pełnym mleku i produktach mlecznych, czy serach dojrzewających.

Warto jednak wiedzieć, że aby zapewnić 1000 j.m. witaminy D, trzeba spożywać duże ilość produktów w nią bogatych. Przykładowo, codziennie należałoby zjeść ok. 100 g świeżego węgorza lub 660 g makreli. W przypadku produktów mlecznych niezbędne byłoby spożycie nawet kilku kilogramów żółtego sera,. W związku z tym osoby starsze, często cierpiące na brak apetytu powinny rozważyć suplementację witaminą D w postaci preparatów sprawdzonych marek.

Znaczenie suplementacji witaminą D u osób starszych

U osób starszych suplementacja witaminy D może przynieść lepsze rezultaty niż ekspozycja na światło słoneczne. Dotyczy to szczególnie okresu jesienno-zimowego (w tym czasie synteza witaminy D praktycznie nie zachodzi), a także seniorów, którzy rzadko spędzają czas na świeżym powietrzu. W klimacie, w którym żyjemy, zalecane jest suplementowanie co najmniej od września do kwietnia, ale eksperci rekomendują suplementację przez cały rok. Ilość zależy od masy ciała, a także codziennej diety.