Vitrum D3 – witamina słońca

Witamina D3 - nie tylko dla silnych kości

Witamina D często określana jest witaminą słońca. Chociaż znana jest przede wszystkim z właściwości wspierających prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu kostnego, tak naprawdę wpływa na wiele innych narządów, tkanek i komórek w ludzkim organizmie.

Organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu różnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Szczególnie ważna jest witamina D. Jej najlepszym, naturalnym źródłem jest słońce, a właściwie proces syntezy skórnej zachodzący pod wpływem promieni słonecznych. Ok. 10-20% tej witaminy dostarczamy organizmowi wraz z dietą bogatą w m.in. ryby, jaja, czy nabiał.

Wpływ witaminy D na kości i zęby

Witamina D znana jest przede wszystkim jako składnik odżywczy potrzebny dla zdrowia kości, mięśni i zębów. I rzeczywiście jej funkcja w odniesieniu do układu kostnego jest kluczowa. Witamina D wspiera prawidłową mineralizację tkanki kostnej, reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Co więcej, odpowiada również za właściwe działanie układu mięśniowego, mając swój udział w procesach skurczu mięśni i przechodzenia impulsów nerwowych.

Jednak znaczenie witaminy D dla naszego organizmu jest znacznie większe. Oprócz oddziaływania na metabolizm kości i mięśni oraz gospodarkę wapniowo-fosforową, pełni istotną rolę również w innych układach i narządach.

Wpływ witaminy D na zdrowie

  • Witamina D a odporność

Witamina D wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Receptory dla witaminy D (VDR) są umiejscowione prawie we wszystkich komórkach układu immunologicznego.

  • Witamina D a ciąża

Witamina D jest potrzebna w czasie ciąży, a także w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka.  Potrzeba suplementacji witaminą D, jak wskazują dane kliniczne z Polski, może dotyczyć ponad 50% ciężarnych kobiet, szczególnie w miesiącach o niskim nasłonecznieniu1,2,3. Co więcej, odpowiedni poziom tej witaminy w okresie płodowym i wczesnego dzieciństwa może mieć długofalowy wpływ na zdrowie człowieka w późniejszych etapach życia.
Wg najnowszych rekomendacji4, kobiety planujące ciążę powinny otrzymywać odpowiednią ilość witaminy D, taką jak w ogólnej populacji osób dorosłych, jeżeli to możliwe – pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy. Po potwierdzeniu ciąży suplementacja powinna być prowadzona pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy w celu utrzymania optymalnego stężenia w granicach >30-50 ng/ml. Jeżeli oznaczenia stężenia witaminy D nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w ilości 2000 j.m.(50 µg)/dzień przez okres ciąży i laktacji.