Vitrum D3 – witamina słońca

Stabilna postawa to podstawa!

Witamina D wpływa na bardzo wiele funkcji życiowych, w tym również na prawidłowy rozwój i utrzymanie zdrowych kości i prawidłowe funkcjonowanie mięśni. To z kolei podstawowe czynniki wpływające na stabilność postawy.

Stabilność postawy jest bardzo ważna przede wszystkim w przypadku osób starszych, u których w sposób naturalny wraz z wiekiem dochodzi do zmian w układzie kostnym i osłabienia mięśni. Niestabilna postawa i osłabione mięśnie są czynnikiem ryzyka upadku u osób po 60 r. ż.

Czym właściwie jest stabilność postawy?

Sylwetka ludzka cechuje się pionowym ustawieniem ciała względem płaszczyzny podparcia. Utrzymanie takiej orientacji w polu grawitacyjnym wbrew pozorom nie jest tak proste, jak może nam się wydawać. Będąc w pełni sił zdrowotnych, często nie uświadamiamy sobie, że stanie, chodzenie czy wykonywanie innych ruchów zależy od wielu złożonych mechanizmów, w tym procesów zachodzących w ośrodkowym układzie nerwowym.

Stabilność postawy w dużej mierze zależy również od prawidłowego funkcjonowania układu szkieletowego, a także właściwej pracy mięśni. Mięśnie szkieletowe (poprzecznie prążkowane) odpowiadają za wykonywane przez nas ruchy. Rozciągają się i kurczą, zmieniają swoją długość i tym samym poruszają częściami szkieletu, do których są przyczepione. Ten właśnie proces określamy mianem ruchu.

Aby zachować pełną kontrolę nie tylko nad ruchem ciała, ale nawet nad stabilnością postawy, mięśnie muszą być odpowiednio mocne. Do tego potrzebna jest nie tylko niezbędna dawka energii, ale również szereg składników odżywczych, makro- i mikroelementów. Do prawidłowej pracy mięśni potrzebny jest nie tylko wapń, ale także witamina D, która odpowiada za jego prawidłowe wchłanianie z układu pokarmowego.

Stabilność postawy u osób starszych

Utrzymanie stabilności postawy u osób starszych jest szczególnie trudne. Proces starzenia tkanek oraz spowolnienie procesów biologicznych z wiekiem może prowadzić do stopniowego osłabienia funkcji układu ruchu i utrzymania stabilności postawy.

Głównym objawem niestabilności postawy są zaburzenia równowagi, których skutkiem mogą być upadki. W przypadku seniorów wiele takich upadków może zakończyć się zwichnięciami lub złamaniami, urazami głowy czy uszkodzeniami tkanek miękkich.

Stabilność postawy a witamina D

Witamina D jest potrzebna nie tylko dla dzieci w okresie wzrostu, ale również odgrywa kluczową rolę dla zdrowia osób starszych. Wpływa na rozwój i prawidłową strukturę kośćca u dzieci oraz utrzymanie ich w dobrym stanie w kolejnych latach życia. Dla zapewnienia stabilności postawy istotny jest fakt, że witamina D odpowiada za sprawność mięśni, pomagając zmniejszyć ryzyko upadku związane z osłabieniem mięśni.

Suplementacja witaminy D

Witamina D odgrywa ważną rolę w zachowaniu równowagi gospodarki wapniowo-fosforanowej. Potrzeba dodatkowej suplementacji diety wynika z niewystarczającej ekspozycji na światło słoneczne i syntezy skórnej, nieodpowiedniej diety, zaburzonego wchłaniania jelitowego. W przypadku osób powyżej 65 lat wskazana jest suplementacja witaminy D nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok.

Warto przy tym pamiętać, że witamina D wykazuje bezpośrednie i pośrednie działanie na cały organizm, nie tylko kości i mięśnie. Wszystkie układy naszego organizmu są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują. Dlatego bardzo ważne jest, aby kontrolować ilość składników odżywczych dostarczanych do organizmu, w tym również witaminy D.