Vitrum D3 – witamina słońca

Rola fosforu w organizmie człowieka

Fosfor znajduje się w każdej komórce ciała i jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby mógł spełniać swoje niektóre funkcje, potrzebny jest wapń, a także witamina D, która pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu.

Fosfor (P) wraz z wapniem i witaminą D odpowiada za zdrowe, mocne kości i zęby. W praktyce jednak spełnia szereg innych ważnych dla zdrowia funkcji, dlatego bardzo ważne jest, aby każdego dnia dostarczać go wraz z pożywieniem do organizmu. Na szczęście nie jest to trudne, ponieważ ten makroelement znajduje się w wielu produktach spożywanych na co dzień.

Jakie funkcje w organizmie pełni fosfor?

Aż 85% fosforu w postaci fosforanów nieorganicznych gromadzi się w zębach i kościach. Odgrywa bardzo ważną rolę w procesie mineralizacji zębów i kości. Oprócz tego występuje w tkankach miękkich i błonach komórkowych oraz kwasach nukleinowych – DNA i RNA, które tworzą kod genetyczny.

Fosfor przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz uczestniczy w przemianach tłuszczów i węglowodanów. Wchodzi też w skład wielu enzymów. Pomaga również utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie[1].

Gdzie znajdziemy fosfor?

Fosfor znajduje się niemal w każdej grupie produktów spożywczych.

  • Ważnym źródłem fosforu jest nabiał, w tym przede wszystkim sery podpuszczkowe, mleko oraz jaja.
  • Fosfor znajduje się także w rybach, w tym rybach wędzonych (spożywanych wraz z ośćmi) oraz konserwach rybnych.
  • Występuje w mięsie, wędlinach, podrobach.
  • Do innych ważnych źródeł tego pierwiastka zaliczamy ciemne pieczywo, kaszę gryczaną, mąkę kukurydzianą, otręby, ryż brązowy.
  • Fosfor znajduje się również w kakao i ciemnej czekoladzie.
  • W ten makroelement bogate są grzyby.
  • Fosfor można dostarczyć do organizmu sięgając po m.in. orzechy, migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika.
  • Źródłem fosforu mogą też być fosforany dodawane w trakcie procesów przetwarzania żywności, np. do serów topionych, pieczywa cukierniczego, napojów itp.
Fosfor znajduje się niemal w każdej grupie produktów spożywczych

Produkty zbożowe w naszej diecie dostarczają 27-38%, produkty mleczne 30-53% i przetwory 10-25% ogólnej ilości fosforu.

W przypadku osób z małą ilością fosforu możliwe jest wdrożenie suplementacji.

Fosfor — składnik powszechnie występujący w żywności

Fosfor powszechnie występuje w żywności, ponieważ związki fosforu są dodawane na etapie produkcji niektórych artykułów spożywczych w celach technologicznych, np. jako substancje zagęszczające, emulgatory czy stabilizatory. Zbyt częste spożywanie produktów wysokoprzetworzonych może przyczyniać się wręcz do nadmiernej podaży tego składnika. Znaczne jego ilości znajdują się w mięsie i wędlinach, serach podpuszczkowych dojrzewających (tzw. żółte), a także w innych artykułach, które wymagają stosowania związków fosforu, zwłaszcza fosforanów.

Niedobory fosforu występują więc stosunkowo rzadko, ale niestety przy nieprawidłowej diecie może dojść do jego nadmiaru w organizmie. Skutkiem tego jest zmniejszone wchłanianie innych składników mineralnych, w tym m.in. wapnia, magnezu, cynku, żelaza, miedzi[1].

Zapotrzebowanie na fosfor

Zapotrzebowanie na fosfor jest różne w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia, a, w przypadku kobiet, zmienia się w okresie ciąży i laktacji. Z uwagi na powszechne występowanie tego pierwiastka w wielu produktach spożywczych jesteśmy w stanie dostarczyć go organizmowi za sprawą urozmaiconej diety. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, dorosły człowiek średnio powinien dostarczyć ok. 580 mg fosforu. Największe zapotrzebowanie na fosfor wykazują dzieci oraz młodzież w wieku 10-18 lat. Dzieci w zależności od wieku powinny przyjmować 380-500 mg natomiast nastolatki ok. 1050 mg fosforu dziennie ze względu na okres dojrzewania, w tym przede wszystkim rozwój kości.

Do niedostatecznego spożycia fosforu dochodzi rzadko, jednak może wystąpić, szczególnie u osób niedożywionych, stosujących rygorystyczne diety, a także przy niedostatecznym spożyciu witaminy D.

Związek wapnia z fosforem

Prawidłowy bilans gospodarki wapniowo-fosforanowej ma bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Te dwa pierwiastki “współpracują” ze sobą, odpowiadając za szereg procesów życiowych. Bez wapnia, fosfor nie byłyby w stanie spełniać niektórych funkcji w organizmie, z kolei niewystarczająca ilość fosforu obniża przyswajalność wapnia. Równowaga między wapniem a fosforem jest więc konieczna.

Dla prawidłowego działania fosforu niezbędne są też witaminy, w tym przede wszystkim witamina D, gdyż wspomaga ona wchłanianie i wykorzystanie fosforu oraz wapnia.

Gospodarka wapniowo-fosforanowa

Bardzo ważne dla zdrowia całego organizmu, w tym przede wszystkim tkanki kostnej, jest utrzymanie zrównoważonej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Oznacza to odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w diecie. Jest on różny w zależności od wieku:

  • u dorosłych stosunek wapnia do fosforu powinien utrzymywać się na poziomie 1:1,
  • u dzieci wynosi 1,2:1[2].

Wszelkie nieprawidłowości w zakresie gospodarki wapniowo-fosforanowej mogą prowadzić do zaburzeń w mineralizacji kośćca oraz rozwoju chorób metabolicznych kości. Do tej grupy schorzeń zaliczamy m.in.: osteoporozę u dorosłych i krzywicę niedoborową u dzieci i młodzieży[3].

Jakie są skutki niedoboru fosforu?

Jak już zostało wspomniane, u osób zdrowych do niedoborów fosforu (hipofosfatemii) dochodzi bardzo rzadko. Objawy dotyczą głównie mięśni i układu nerwowego. Mogą więc pojawiać się takie dolegliwości jak np.:

  • ogólne osłabienie organizmu,
  • bóle i osłabienie kości i mięśni,
  • wymioty,
  • zaburzenia oddychania,
  • zaburzenia neurologiczne, jak np. porażenia, zaburzenia świadomości, nudności, drgawki, dezorientacja itp[4].

Jakie konsekwencje wiążą się z nadmiarem fosforu?

Niebezpieczny dla organizmu jest nadmiar fosforu, czyli hiperfosfatemia. Skutkiem może być wówczas zmniejszone wchłanianie wapnia oraz zahamowanie wytwarzania witaminy D. Objawy hiperfosfatemii wynikają przede wszystkim z obniżonego stężenia wapnia i zwykle są typowe dla tzw. tężyczki. To przede wszystkim:

  • uczucie mrowienia, najczęściej wokół ust, w palcach, dłoniach i stopach,
  • charakterystyczny skurcz mięśni ręki.

Przy długotrwałym nadmiarze fosforu może dochodzić do postępującego uszkodzenia tkanki kostnej, co manifestuje się bólem i zniekształceniem kości (np. garb), częstymi złamaniami itp.[5]

[1] Tamże.
[2] Przygoda B., Wapń, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn, [dostęp: 20.07.2022]
[3]  Chlebna-Sokół D., Woźniak E., Jakubowska-Pietkiewicz E., Aktualne zasady rozpoznawania i leczenia chorób metabolicznych kości u dzieci i młodzieży, Endokrynol. Ped. 2018.17.1.62:47-58, DOI: 10.18544/EP-01.17.01.1691, s. 47-48.
[4] Kuchar E., Objawy i skutki niedoboru fosforu (hipofosfatemii), https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/110955,objawy-i-skutki-niedoboru-fosforu-hipofosfatemii, [dostęp: 20.07.2022]
[5] Drabczyk R., Nadmiar fosforu (hiperfosfatemia): przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176031,hiperfosfatemia, [dostęp: 20.07.2022]