Vitrum D3 – witamina słońca

Zdrowe zęby po 50. roku życia - co robić by długo cieszyć się pięknym uśmiechem?

Po pięćdziesiątce wiele się zmienia w życiu człowieka, a najwięcej w jego zdrowiu. Nie musi to jednak wcale oznaczać zmiany na gorsze. W tym wieku zbieramy plony tego, co przysłowiowo, zasadziliśmy za młodu. Jeżeli przez całe życie dbaliśmy o zęby, to w jesieni życia będziemy cieszyć się naturalnym, zdrowym uśmiechem; jeśli nie – no cóż, nie wszystko stracone. Dowiedz się, jak dbać o zęby, by mieć je własne po pięćdziesiątce.

Zęby Polaków – niezbyt optymistyczne statystyki

Całkowity brak własnych zębów, czyli bezzębie, to często spotykany stan u osób po pięćdziesiątym roku życia. Aż 1/4 seniorów po 65 r.ż. nie ma ani jednego zęba, a standardem są niewygodne protezy akrylowe mocowane na kleju.

Na szczęście trend ten powoli się zmienia, Polacy coraz lepiej dbają o zęby i chcą mieć je zdrowe oraz mocne w wieku 50, 60 a nawet 70 lat. Do lamusa powoli odchodzą również akrylowe protezy, a nawet 1/3 wizyt dentystycznych osób starszych polega na odbudowie uzębienia i zastosowaniu implantów, które imitują naturalne zęby i przywracają wszystkie ich funkcje.

Higiena jamy ustnej – najważniejszy punkt w dbaniu o zdrowe zęby

Higiena jamy ustnej – najważniejszy punkt w dbaniu o zdrowe zęby

Codzienne szczotkowanie zębów, rano i wieczorem jest podstawą do zachowania zdrowego uśmiechu na starość. Nie wolno zapominać o tej czynności, ale należy robić to umiejętnie, bo nieprawidłowe mycie zębów może zdziałać więcej złego niż dobrego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zęby nie są już w tak dobrym stanie, jak za młodu. Ścieńczone szkliwo, choroby dziąseł, osłabione korzenie zębów sprawiają, że niewłaściwe szczotkowanie np. zbyt twardą szczoteczką, pastą o właściwościach ściernych lub szczotkowanie bezpośrednio po zjedzeniu posiłku o kwaśnym pH, może poważnie uszkodzić strukturę szkliwa.

Do mycia zębów należy używać szczoteczek miękkich lub średnich i past przeznaczonych dla osób starszych, o właściwościach chroniących dziąsła i zapobiegających paradontozie.

Zdrowa dieta na mocne kości i zęby

Seniorzy powinni dbać o zdrową dietę, gdyż ta ma realny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. O ile w młodzieńczym wieku pewne grzeszki i niedopatrzenia dietetyczne są wybaczalne, o tyle starszy organizm jest bardzo wyczulony na wszystkie błędy i niedostatki. Koniecznie należy pilnować tego, by osoby starsze spożywały pełnowartościowe, zbilansowane posiłki o odpowiedniej zawartości kalorii, składników spożywczych, witamin i minerałów. Dla kości i zębów szczególnie ważne są: wapń, fosfor, witamina D, oraz witamina C.

Wapń jest szczególnie ważnym minerałem dla osób po 50. r.ż. i nie może go zabraknąć w diecie seniora. Oprócz dostarczania Ca z pożywieniem, polecamy dodatkową podaż wapnia w postaci suplementu diety Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3 zawierającego optymalną dawkę wapnia w jednej tabletce i witaminę D, która wspomaga wchłanianie wapnia lub Vitrum Osteo, wzbogaconego jeszcze o magnez. Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i utrzymaniu zdrowych kości i zębów.

Pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Co ma wspólnego picie wody z higieną jamy ustnej? Więcej niż mogłoby się wydawać. W ślinie znajdują się substancje chroniące zęby przed próchnicą i rozwojem bakterii oraz odpowiedzialne za utrzymanie neutralnego pH w ustach. Odwodniony organizm produkuje mniej śliny, przez co zęby stają się bardziej podatne na działanie bakterii. Odwodnienie jest częstym problemem osób starszych. Może być wynikiem przyjmowania zbyt małej ilości płynów, niektórych leków lub jest oznaką jakiejś choroby.

Regularne wizyty u dentysty

Seniorze – pamiętaj o dentyście!

Regularne wizyty u dentysty w celu kontroli stanu uzębienia i leczenia ewentualnych ubytków to kolejny obowiązkowy punkt na liście rzeczy do wykonania, jeśli chce się mieć własne zęby na starość. Dentysta powinien być Twoim przyjacielem, do którego udajesz się dwa razy w roku na kontrolę. W razie jakichkolwiek ubytków, łatwiej będzie zniwelować niewielkie ubytki w zębach niż martwić się rozwiniętą próchnicą, czy nawet koniecznością usuwania zębów.

Zdrowe zęby po 50. roku życia to wcale nie niedoścignione marzenie. To powinna być norma, tym bardziej, że nie są wymagane żadne specjalne zabiegi ponad te, które powinniśmy normalnie wykonywać każdego dnia. Higiena jamy ustnej i zdrowa dieta pozwolą Ci cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe życie.

Źródła:

  1. Wojciech Popowski, Piotr Wieczorek, Paweł Plakwicz, Piotr Wychowański; „Stan uzębienia i potrzeby lecznicze osób w wieku 35-44 lat zamieszkałych w regionie warszawskim”; Nowa Stomatologia 1/2001, s. 10-15 http://www.czytelniamedyczna.pl/1956,stan-uzebienia-i-potrzeby-lecznicze-osob-w-wieku-3544-lat-zamieszkalych-w-region.html
  2. Anna Haładyj, Monika Borakowska-Siennicka; „Stan wiedzy pacjentów o chorobach przyzębia, profilaktyce oraz wpływie na stan zdrowia w zależności od poziomu ich wykształcenia”; Stomatologia Współczesna; vol. 21, nr 6, 2014, 8–15;