Vitrum D3 – witamina słońca

Witamina D - suplementacja zalecana również wiosną

Wiosną, gdy dzień robi się dłuższy, a słońce coraz częściej wychodzi zza chmur, teoretycznie powinniśmy mieć wysoki poziom witaminy D we krwi. Teoretycznie, bo w praktyce synteza skórna wit. D o tej porze roku nie zawsze jest efektywna. Dlaczego?

Wszystkiemu winny jest współczesny styl życia

To właśnie styl życia nie sprzyja odpowiedniej syntezie witaminy D w okresach, w których słońce operuje dostatecznie długo i mocno, by móc zapoczątkować proces syntezy skórnej 7-dehydrocholesterolu do witaminy D.

Najwięcej słonecznego promieniowania UV-B dociera na Ziemię w miesiącach: od kwietnia do września w godzinach 10:00-15:00. Problem w tym, że o tej porze większość z nas jest w pracy, a dzieci w szkole. Niestety nie pomoże nawet siedzenie przy oknie, gdyż promieniowanie UV-B o długości fal 290-320 nm nie przechodzi przez szybę.

Suplementacja witaminą D wiosną

Pracownicy biurowi, sprzedawcy, informatycy oraz przedstawiciele wszystkich innych zawodów, których miejsce pracy znajduje się wewnątrz budynków, mogą mieć trudności z efektywną syntezą witaminy D. Sytuacji nie ratują nawet weekendy wolne od pracy, gdyż ludzka natura jest taka, że wolimy spędzać czas na kanapie przed telewizorem, przed komputerem lub pod kocem, zamiast wybrać się na spacer, na piknik lub na plażę. A nawet, gdy wychodzimy na zewnątrz, chroni nas warstwa ubrań i krem do opalania z filtrem UV.

Przypominamy, że aby proces syntezy skórnej witaminy D był efektywny, należy przebywać na świeżym powietrzu w słoneczny dzień (nie w cieniu) przez co najmniej 15 minut, mając odsłonięte przynajmniej 18% powierzchni ciała, czyli minimum całe ręce i nogi do połowy.

Ilość docierającego promieniowania UV-B do powierzchni Ziemi zależy od:

  • wysokości słońca nad horyzontem, czyli szerokości geograficznej, pory roku i pory dnia;
  • wysokości nad poziomem morza;
  • rozpraszania w atmosferze przez parę wodną i zanieczyszczenia;
  • zawartości ozonu w atmosferze;
  • pochłaniania i odbicia promieniowania przez powierzchnię Ziemi;
  • zachmurzenia.
Produkcja witaminy D spada z wiekiem

Kwiecień-plecień, raz jest ładnie, raz pochmurno

Choć marzy nam się piękna, słoneczna wiosna, kwietniowo-majowa pogoda lubi płatać figle, a dni pochmurnych bywa znacznie więcej niż słonecznych. Niestety nawet cienka warstwa chmur skutecznie blokuje dopływ promieniowania UV-B, co uniemożliwia proces syntezy skórnej witaminy D, nawet w sytuacji, gdy przebywamy przez cały dzień na świeżym powietrzu.

Jesienią i zimą przyjmujesz witaminy. A wiosną?

Zima i jesień to okresy wzmożonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. W tym czasie zazwyczaj odżywiamy się nieco gorzej, ze względu na mniejszą dostępność świeżych warzyw i owoców, i dlatego wiele osób sięga wtedy po suplementy uzupełniające dietę w witaminy oraz minerały.

Gdy przychodzi wiosna, staramy się odżywiać nieco zdrowiej, kupujemy więcej warzyw i owoców, i odstawiamy suplementy. Problem w tym, że niektóre witaminy, w tym wit. D, ciężko dostarczyć w odpowiedniej ilości z pożywienia.

Z wiekiem i kilogramami produkcja witaminy D spada

Z każdą kolejną wiosną możliwości ludzkiego organizmu się obniżają, również w zakresie syntezy witaminy D. U seniorów po 70. roku życia, zdolność ta obniża się nawet o 75% w stosunku do możliwości młodego organizmu. Ponadto witamina D jest magazynowana w tkance tłuszczowej, a osoby otyłe muszą przyjmować jej znacznie więcej niż osoby o prawidłowym BMI. Zapotrzebowanie na witaminę D u dorosłych, otyłych osób wynosi 1600-4000 j.m. na dobę, podczas gdy zapotrzebowanie dla przeciętnego dorosłego człowieka o prawidłowej masie ciała wynosi 800-2000 j.m. na dobę. W szczególnie złej sytuacji są otyli seniorzy o ciemnej karnacji. Melanina odpowiedzialna za ciemną barwę skóry, działa jak naturalny filtr słoneczny, ograniczający efekty promieniowania UV.

Suplementacja witaminy D, aby zapewnić jej właściwy poziom we krwi

Ergokalcyferol (D2) i cholekalcyferol (D3) są związkami, które teoretycznie można dostarczyć do organizmu naturalnymi metodami, ale w praktyce jest to trudne i wymaga stosowania odpowiedniej diety oraz częstego przebywania na słońcu. Dla większości osób jest to sytuacja ciężka do codziennego zastosowania, dlatego polecamy suplement diety Vitrum D3, zapewniający odpowiednią ilość witaminy D: 1000 j.m. lub 2000 j.m., co pokrywa całkowite dzienne zapotrzebowanie. Po suplement warto sięgnąć szczególnie, gdy Twój tryb życia nie pozwala na częste, swobodne przebywanie na słońcu.

Źródła:

  1. http://www.vitrumd3.pl/produkty-vitrum/
  2. Endokrynologia Polska, Tom 64; Numer 4/2013,ISSN 0423–104X, Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej – rekomendowane dawki witaminy D dla populacji zdrowej oraz dla grup ryzyka deficytu witaminy D, praca zbiorowa.
  3. Standardy medyczne/pediatria 2009, Nowe spojrzenie na suplementację witaminą D; praca zbiorowa