Vitrum D3 – witamina słońca

Witamina D dla kobiet - jakie ma znaczenie?

Czy witamina D ma jakieś szczególne znaczenie dla kobiet? Tak. Zwłaszcza dla kobiet, które mają większe zapotrzebowanie na tę witaminę. Badania wykazały, że prawie połowa kobiet w ciąży przyjmuje zbyt mało witaminy D. Dlaczego kobiety powinny szczególnie dbać o to, by dostarczać do organizmu odpowiednie ilości witamin?

Rola witaminy D w organizmie

Witamina D bierze udział w wielu procesach, ale niewątpliwie jej najważniejszą funkcją jest udział w prawidłowym wchłanianiu wapnia. Bez niej wapń nie zostałby zaabsorbowany z układu pokarmowego.

Witamina D pomaga we wchłanianiu i wykorzystaniu wapnia i fosforu, wpływając na ich prawidłowe stężenie we krwi. Pomaga też w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, funkcjonowaniu mięśni i układu odpornościowego.

Witamina D, jak już wspomnieliśmy, odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia z układu pokarmowego. Dziecko w czasie życia płodowego potrzebuje 30 g wapnia, a jedynym jego źródłem jest organizm matki. Ciąża znacząco zmienia mechanizm gospodarki wapniowej kobiety. Ale nie tylko kobiety w ciąży i starające się o dziecko powinny dbać o suplementację. Związek ten jest ważny na każdym etapie życia kobiety i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

O witaminie D nie można również zapominać w czasie karmienia piersią, gdyż najlepszym źródłem wapnia dla niemowlaka jest mleko matki.

Znaczenie witaminy D u kobiet

Suplementacja witaminy D u kobiet

Według wytycznych suplementacji witaminą D dla mieszkańców Europy Środkowej z 2013 roku oraz aktualizacji z 2018 roku, rekomendowane ilości witaminy D dla osób dorosłych (kobiet i mężczyzn) wynoszą: 800-2000 j.m./dzień (20-50 µg/d). Kobietom w ciąży zaleca się suplementację wit. D w ilości takiej samej jak osobom dorosłym oraz monitorowanie poziomu witaminy D we krwi i utrzymywanie go w zakresie 30-50 ng/ml. Jeśli nie ma możliwości monitorowania tego poziomu, należy suplementować 2000 j.m./dzień. U kobiet w ciąży powinno się to odbywać zawsze pod kontrolą lekarza.