Vitrum D3 – witamina słońca

Wielkanoc - które tradycyjne potrawy są bogate w witaminę D

Wielkanocna tradycja nakazuje, aby na świątecznym stole pojawiły się jajka (obowiązkowo), żurek, różnorakie mięsa i wędliny, śledzie, sałatka warzywna, chrzan i rzeżucha. Nie może zabraknąć również ciast, ciasteczek i innych słodkości. Oto tradycyjne produkty wielkanocne, bogate w witaminę D (i nie tylko).

Dlaczego akurat witamina D?

Codzienna dieta jest raczej uboga w ten niezwykle ważny związek, ponieważ w żywności występuje w niewielkich ilościach. Już wcześniej pisaliśmy o roli witaminy D w organizmie i jej znaczeniu dla zdrowia, dlatego wspomnimy tylko, że bierze ona udział między innymi we wchłanianiu się wapnia i fosforu, pomaga utrzymać właściwy poziom wapnia we krwi oraz ma pośredni i bezpośredni udział w mineralizacji kości.

Na co dzień spożywamy stosunkowo niewiele produktów bogatych w cholekalcyferol (D3) i ergokalcyferol (D2), ale świąteczne śniadanie jest wyjątkiem, bo to wtedy na stole królują jajka, sery i śledzie, czyli produkty spożywcze bogate w witaminę D.

Produkty bogate w witaminę D

W jakich produktach spożywczych znajduje się najwięcej witaminy D?

  • Najbogatszym jej źródłem są ryby: śledzie, łososie, pstrągi tęczowe i węgorze – zawierają powyżej 10 µg witaminy D na 100 g produktu.
  • W następnej kolejności są również ryby halibuty, karpie, makrele, sole oraz wzbogacone margaryny – te zawierają 5-10 µg wit. D na 100 g.
  • Na trzecim miejscu są: mięso drobiowe, pieczarki oraz tuńczyki – 2-5 µg na 100 gμ.
  • Poniżej 2 µg witaminy D na 100 g produktu zawierają: sery pleśniowe, sery dojrzewające, wieprzowina, wołowina, wątroba wieprzowa i wołowa, drób, dorsze, flądry, masło.

Tradycyjne dania wielkanocne bogate w witaminę D

Jajka – na wielkanocnych stołach królują jajka – i to pod każdą postacią: w formie dodatków do potraw i sałatek, jajka na twardo, jajka z majonezem, jajka w pieczeni, jajka w ciastkach itd. Są one bogatym źródłem witamin D, A, E, K i z grupy B, a także choliny i lecytyny. Warto je spożywać pod każdą postacią, i to nie tylko od święta, ale również na co dzień, około 2-3 razy w tygodniu. Można z nich wyczarować wiele interesujących i przepysznych dań śniadaniowych.

Śledzie w śmietanie lub oleju – według tradycji, śledzie spożywane są w trakcie postu, tuż przed świątecznym śniadaniem. Można je przyrządzić na wiele różnych sposobów, a najlepsze są takie, własnoręcznie marynowane. Śledziową dietę warto zafundować sobie nie tylko od święta, gdyż ryby te są jednym z najbogatszych źródeł witaminy D.

Tradycyjne dania wielkanocne bogate w witaminę D

Zimna płyta złożona z serów – jak śniadanie to kanapeczki, a jak kanapeczki to mnóstwo możliwości przyrządzenia ich w taki sposób, by były nie tylko smaczne, ale również zdrowe i bogate w witaminę D. Sery pleśniowe (np. rokpol, kamamber) i sery dojrzewające (np. tylżycki, gouda) są całkiem niezłym źródłem witaminy D.

Sałatka warzywna z jajkiem i majonezem – Wielkanoc jest takim okresem, w którym spożycie majonezu przekracza wszelkie normy. Majonez dodaje się do wszystkiego – do sałatki, do kanapek, do samych jajek. Również i w nim znajdziemy nieco witaminy D. Świąteczna, majonezowa rozpusta nie jest niczym złym, pamiętajmy jednak, by na co dzień ograniczać jego spożycie, bo – jak ze wszystkim – co za dużo, to niezdrowo. Majonez można łatwo zrobić samodzielnie w domu i wtedy będzie dużo zdrowszy, bo podstawowymi składnikami są: musztarda, olej roślinny, woda oraz żółtka jajek.

A po śniadaniu – wyjście na spacer całą rodziną

Dla zacieśniania więzi rodzinnych, dla zdrowia i dla produkcji witaminy D w skórze. W słonecznych promieniach rozpoczyna się synteza tego związku chemicznego do aktywnej formy witaminy D. Tak więc po sutym posiłku nie zapomnijcie pójść się przewietrzyć, a jeśli pogoda dopisuje to posiedźcie trochę dłużej na słońcu, chłonąc witaminę D i ciesząc się chwilą spędzaną.

Źródła:

  1. Praca zbiorowa pod red. prof. Jana Gawęckiego, „Witaminy” Biblioteczka Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, Zeszyt 5, Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Poznań 200
  2. Standardy medyczne/pediatria 2009, Nowe spojrzenie na suplementację witaminą D; praca zbiorowa
  3. Monika Majewska, Potrawy wielkanocne [LISTA] – kalorie, wartości odżywcze, poradnikzdrowie.pl http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/dania-wielkanocne/wielkanoc-tradycyjne-wielkanocne-potrawy_41044.html