Vitrum D3 – witamina słońca

Pokarmy, które zakwaszają organizm

Zakwaszenie organizmu to inaczej zmiana równowagi kwasowo-zasadowej w stronę kwaśnego pH. Utrzymywanie organizmu w takim stanie przez dłuższy czas nie jest obojętne dla zdrowia, bo może np. wpływać m.in. na przyspieszenie demineralizacji kości i zębów. Czy wiesz, jakie produkty spożywcze mogą zakwaszać organizm i jak sobie z nim radzić?

Cukier

Na pierwszym miejscu pod względem negatywnych skutków zdrowotnych i właściwości zakwaszających powinny znaleźć się cukry proste, a zwłaszcza powszechnie stosowany biały cukier. Jest go wszędzie pełno, jest dodawany do napojów, wypieków, słodyczy i mnóstwa innych produktów.

Cukry proste, zwłaszcza glukoza i fruktoza oraz dwucukry – sacharoza, laktoza, maltoza, w nadmiernych ilościach zaburzają równowagę organizmu w stronę kwaśnego pH. Są szkodliwe również pod wieloma innymi względami, dlatego najlepiej ograniczyć ich spożycie do niezbędnego minimum.

Czekolada

Czekolada czekoladzie nierówna, a okazjonalne zjedzenie ze smakiem kilku kostek jest jak najbardziej wskazane. Jednak zbyt duże spożycie czekolady, zwłaszcza białej (która prawdziwą czekoladą nie jest), może negatywnie oddziaływać na pH organizmu, a także wywoływać zgagę oraz nadprodukcję kwasu żołądkowego. Najzdrowsza i najbardziej polecana jest ciemna, gorzka czekolada o dużej zawartości kakao i niższej zawartości olejów roślinnych oraz cukrów niż np. czekolada mleczna.

Negatywne skutki zdrowotne cukrów

Produkty i przetwory z mąki pszennej

Białe pieczywo oraz wypieki z mąki pszennej nie są polecane przez dietetyków. Nie dostarczają zbyt wielu składników odżywczych, zawierają dużo cukrów prostych, podnoszą poziom glukozy we krwi, a w przypadku zbyt dużego spożycia cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych, w tym tłuszczów trans, zwiększa się ryzyko cukrzycy, otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Spożywanie dużej ilości pieczywa, ciast i słodyczy może prowadzić do nadkwasoty, zgagi oraz zakwaszenia organizmu.

Przetwarzane i konserwowane mięso i wędliny

Aby mięso dłużej zachowało świeżość i nadawało się do spożycia, bardzo często jest zabezpieczone różnego rodzaju konserwantami, stabilizatorami i chemicznymi dodatkami. Spożywane w nadmiarze wędliny, zwłaszcza takie z dużą zawartością soli i chemicznych dodatków może znacząco wpływać na równowagę zasadowo-kwasową organizmu.

Kawa i czarna herbata

Wielu osobom ciężko jest wyobrazić sobie dobrze rozpoczęty dzień bez filiżanki mocnej kawy lub aromatycznej herbaty. Napoje te pobudzają i dodają energii. Niestety nadmiar kawy i herbaty, zwłaszcza na pusty żołądek, może prowadzić do zgagi, nadkwasoty oraz obniżenia pH. Niekoniecznie trzeba od razu rezygnować z picia kawy i herbaty, ale z pewnością warto ograniczyć ich spożycie i nigdy nie pić kawy na pusty żołądek, a filiżankę małej czarnej warto przepić szklanką czystej wody.

Alkohol ma działanie silnie zakwaszające

Alkohol

Nadmiar alkoholu jest szkodliwy pod każdym względem. Przyczynia się do wielu chorób i do zniszczenia relacji międzyludzkich. Jest jednak jeszcze inna strona alkoholu – ma działanie silnie zakwaszające, podnoszące kwasowość żołądka i wywołujące zgagę. Pod tym względem szczególnie niepolecane jest czerwone wino, które bardzo często powoduje zgagę i nieprzyjemne, kwaśne odbijanie.

Fast food

Kolejne na liście niepożądanych produktów spożywczych. Mają puste kalorie (wysoką kaloryczność przy jednocześnie niskiej wartości odżywczej), wysoki indeks glikemiczny, są tłuste i zawierają mnóstwo substancji konserwujących oraz polepszających smak. Wszystkie te składniki nie są pożądane w diecie i mogą powodować zgagę oraz przyczyniać się do zaburzenia równowagi zasadowo-kwasowej organizmu.

To dopiero początek listy

Powyżej wymieniliśmy tylko niewielką część najpowszechniejszych produktów spożywczych mogących powodować zakwaszenie organizmu. To, że zakwaszają organizm nie oznacza jednak, że należy je całkowicie wyeliminować z diety. Warto jednak zastanowić się nad racjonalnym układaniem posiłków, tak by zrównoważyć produkty zakwaszające i alkalizujące organizm.

Źródła:

  1. http://www.akademiawitalnosci.pl/rownowaga-kwasowo-zasadowa/
  2. http://www.vitanatural.pl/produkty-zakwaszajace-i-alkalizujace-organizm-acidoza-acidosa