Vitrum D3 – witamina słońca

Karmienie piersią a suplementacja witaminy D

W ciąży oraz w okresie karmienia piersią, suplementacja witaminą D ma kluczowe znaczenie dla zdrowia matki i dziecka. Badania kliniczne pokazują, że nawet 50% kobiet w ciąży oraz karmiących piersią wymaga dodatkowej suplementacji, aby uzupełnić jej poziom w organizmie.

Rola witaminy D w organizmie matki

Utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie kobiety będącej w ciąży oraz w okresie laktacji, ma kluczowe znaczenie dla jej zdrowia. W tym okresie wzrasta zapotrzebowanie organizmu kobiety na wapń, gdyż składnik ten jest przekazywany dziecku. A wapń jest wchłaniany w obecności witaminy D. Suplementacja witaminy D przez matkę ma znaczenie zarówno w okresie planowania ciąży, samej ciąży, jak i laktacji.

Rola witaminy D w organizmie dziecka

Zawartość witaminy D w mleku matki jest niewielka, a przez to często nie ma możliwości, aby niemowlak otrzymał w ten sposób odpowiednią ilość witaminy D. Również synteza skórna w tym okresie jest na pomijalnym poziomie, dlatego należy dbać o dodatkową suplementację witaminy D u małych dzieci. Składnik ten odpowiada między innymi za wchłanianie wapnia z układu pokarmowego i magazynowanie go w kościach. Bierze udział w procesach budowy układu szkieletowego, funkcjonowanie mięśni. Witamina D i wapń, są więc potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci.

Karmienie piersią a suplementacja witaminy D

Dlaczego kobiety karmiące piersią powinny podawać dziecku suplementy witaminy D?

W pokarmie matki znajduje się zaledwie 20-30% witaminy D potrzebnej niemowlęciu, i to tylko pod warunkiem, że matka dba o to, by w jej organizmie utrzymywał się prawidłowy poziom 25(OH)D. Te brakujące 80-70% zapotrzebowania niemowlak musi otrzymać z innych źródeł – nie z diety i nie za pośrednictwem syntezy skórnej. Pozostaje więc odpowiednia suplementacja preparatami rekomendowanymi dla niemowląt.

Zalecane dawki witaminy D

Zalecane dawki witaminy D:

  • Noworodki urodzone w terminie – 400 j.m./dzień od pierwszych dni życia.
  • Niemowlęta karmione piersią w wieku 6-12 miesięcy – 400-600 j.m./dzień.
  • Dzieci powyżej 1. roku życia – 600-1000 j.m./dzień.
  • U dzieci otyłych należy rozważyć zwiększenie dawek do 1200-2000 j.m./dzień.

Rekomendowane dawki witaminy D dla kobiet starających się o dziecko, będących w ciąży oraz w okresie laktacji wynoszą 1500-2000 j.m./dzień, a suplementacja powinna być prowadzona nie później niż od II trymestru ciąży.

Długotrwała laktacja zwiększa zapotrzebowanie matki na wapń oraz witaminę D, bo wraz z mlekiem matka przekazuje te składniki dziecku. Jest to więc kolejny argument za tym, by w tym okresie pamiętać o dodatkowej suplementacji preparatami witaminy D zarówno u matki, jak i niemowlęcia.

Należy pamiętać, aby suplementacje witaminy D w okresie ciąży lub karmienia piersią prowadzić zawsze pod nadzorem lekarza.

O witaminie D nie zapominaj również później

Chociaż suplementacja witaminą D jest istotna w okresie karmienia piersią, nie można jej odpuścić również później. W produktach spożywczych jest niewiele tego składnika, a w naszej strefie klimatycznej synteza skórna, w trakcie której wytwarzana jest naturalna witamina D, jest efektywna tylko w kilku miesiącach w roku – od maja do sierpnia. Dlatego o dostarczaniu dodatkowych ilości tej witaminy np. pod postacią kapsułek Vitrum D3 zalecamy pamiętać przez cały czas.

Źródła:

  1. lek. Dorota Wesół-Kucharska, prof. dr hab. n. med. Janusz Książyk; „Czy niemowlętom karmionym wyłącznie piersią trzeba podawać witaminę D w profilaktyce krzywicy?” mp.pl https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.3.2
  2. Ewa Marcinowska-Suchowierska, Magdalena Walicka; „Wpływ niedoboru witaminy D w czasie ciąży i laktacji na matkę i dziecko”; Postępy Nauk Medycznych 5/2010, s. 350-355; http://www.czytelniamedyczna.pl/3397,wplyw-niedoboru-witaminy-d-w-czasie-ciazy-i-laktacji-na-matke-i-dziecko.html
  3. Adam J. Sybilski; „Żywienie dzieci”; Nowa Pediatria 2/2006, s. 34-40; http://www.czytelniamedyczna.pl/2064,ywienie-dzieci.html
  4. Praca zbiorowa; „ Suplementacja witaminy D w położnictwie i ginekologii, Pełne rekomendacje”; PTG, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.