Vitrum D3 – witamina słońca

Jak witamina D wpływa na funkcjonowanie mięśni?

Zainteresowanie witaminą D przejawiają zarówno dietetycy, zwłaszcza w środowiskach sportowych, jak i osoby ceniące sobie zdrowy tryb życia. Na czym polega korzystny wpływ tego związku na ludzki organizm, a przede wszystkim na mięśnie?

Jak działają mięśnie?

Mięśnie szkieletowe (poprzecznie prążkowane) odpowiedzialne są za wykonywanie ruchów ciała. Na przemian rozciągają się i kurczą, zmieniając swoją długość i poruszając częściami szkieletu, do których są przyczepione. Ten skurcz i rozkurcz mięśni szkieletowych nazywamy ruchem. Mięśnie szkieletowe cały czas pracują, nawet wtedy, kiedy o tym nie myślimy. Są odpowiedzialne za utrzymanie wyprostowanej postawy ciała, za mimikę twarzy, za ruchy gałek ocznych, za ruchy kończyn; pracują, gdy stoimy, siedzimy i leżymy.

Do prawidłowego funkcjonowania, mięśnie potrzebują odpowiedniej ilości energii w postaci ATP, a organizm musi być dobrze odżywiony i zaopatrzony we wszystkie składniki odżywcze, oraz mikro- i makroelementy. Brak tych związków prowadzi do zaburzeń działania mięśni, ich osłabienia lub niekontrolowanych skurczów. A ponieważ praca mięśni jest silnie uzależniona od stężenia wapnia w organizmie, jego niedostateczna podaż może negatywnie wpływać na ich pracę. Pamiętając o tym, że za wchłanianie Ca z układu pokarmowego odpowiedzialna jest witamina D, można łatwo wywnioskować jaką rolę pełni w funkcjonowaniu mięśni.

Jak witamina D wpływa na funkcjonowanie mięśni

Witamina D na skurcze mięśniowe

Skurcze mięśni wywoływane są przez nieprawidłowe działanie kanałów wapniowych, nadmiernie pobudzone nerwy, przemęczenie mięśni, zbyt niski poziom witamin i minerałów, odwodnienie oraz niektóre choroby. Witamina D wspiera wchłanianie wapnia oraz fosforu i w rezultacie pozwala na prawidłową pracę mięśni. U osób z prawidłowym poziomem witaminy D skurcze mięśni raczej nie występują.

Witamina D a tkanka mięśniowa

Witamina D a tkanka mięśniowa

To właśnie dlatego wielu sportowców i dietetyków bardzo interesuje się jej działaniem. Witamina D pomaga utrzymać prawidłową pracę mięśni. Z wiekiem spada ilość włókien typu II i tym samym dochodzi do osłabienia tkanki mięśniowej.

Odpowiedni poziom witaminy D spowalnia ten proces w mięśniach u osób starszych, a także u sportowców budujących masę mięśniową i poszukujących sposobu na ograniczenie katabolizmu. Osobom powyżej 65 lat rekomenduje się suplementację cały rok.

Witamina D wykazuje różne, bezpośrednie i pośrednie działanie na cały organizm, nie tylko na kości, ale też na mięśnie. Ludzkie ciało składa się z wielu powiązanych ze sobą układów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Jest więc niezwykle ważne, by dostarczać organizmowi wszystkie witaminy i minerały oraz składniki odżywcze i o żadnym nie zapominać – również o witaminie D.

Źródła:

  1. Janusz Ziółkowski; „Witamina D dla mięśni cz.2”; portal bodymania.pl https://bodymania.pl/suplementacja/witamina-d-dla-miesni-cz-2
  2. Justyna Kosińska, Katarzyna Billing-Marczak, Marcin Krotkiewski; „Nowe nieznane funkcje witaminy D”; Medycyna Rodzinna 2/2008, s. 34-47; http://www.czytelniamedyczna.pl/787,nowe-nieznane-funkcje-witaminy-d.html
  3. lek. Edyta Sekuła; „Rola witaminy D w prewencji i leczeniu u osób starszych”; biuletyn Geriatria 2/2015; https://www.mp.pl/geriatria/wytyczne/135305,rola-witaminy-d-w-prewencji-i-leczeniu-u-osob-starszych
  4. Luiza Napiórkowska, Edward Franek; „Rola oznaczania witaminy D w praktyce klinicznej”; Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 4, 203–210